Wymagania minimalne BHP
Nie wszystkie elementy wyposażenia produkcyjnego podlegają pod wymagania europejskich dyrektyw Nowego Podejścia. Są to przede wszystkim maszyny, które znajdowały się w użyciu przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (01.05.2004). Jest to również cały szereg maszyn, które ze względu na swoje cechy nie kwalifikują się pod wymagania żadnej z dyrektyw, a w szczególności pod wymagania Dyrektywy Maszynowej. Podlegają one ogólnej Dyrektywie Narzędziowej 2009/104/WE.
W Polsce wymagania Dyrektywy Narzędziowej wprowadziło Rozporządzeniu w Sprawie Minimalnych Wymagań Dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Zakresie Użytkowania Maszyn Przez Pracowników Podczas Pracy (Dz. U. 2002, nr 191,poz. 1596, nowelizacja: Dz. U. 2003, nr 178, poz. 1745).
Rozporządzenia wprowadziło definicję maszyny różną od definicji użytej w Dyrektywie Maszynowej. Wprowadziło to nieco zamieszania, ponieważ okazało się, że „drabina to też maszyna”. Użytkownicy maszyn określonych w Rozporządzeniu zostali zobowiązani do oceny i dostosowania maszyn do sformułowanych tam wymagań. Przepis precyzuje również obligatoryjny termin dostosowania maszyn do podanych wymagań (01.01.2006). W praktyce jednak z różnych względów wiele przedsiębiorstw nie dopełniło tego obowiązku. Rozporządzenie ponadto wymaga okresowego sprawdzania staniu maszyn.
Pomagamy w takich sytuacja dzieląc nasze wsparcie na następujące etapy:
Ocena maszyny.
Podsumowaniem oceny jest raport zawierający listę niezgodności oraz propozycje sposobu ich usunięcia. Mając w ręku raport klient jest świadomy stanu maszyny i mając na względzie swoje możliwości może podjąć decyzję o jej samodzielnym dostosowaniu lub zleceniu tych prac firmie zewnętrznej.
Podczas oceny większości maszyn posługujemy się listami kontrolnymi dedykowanymi do ich poszczególnych typów. W przypadku maszyn jednostkowych, specjalnych stosujemy ogólną listę kontrolną. Oferujemy również usługę okresowych, regularnych kontroli wyznaczonych maszyn.
W przypadku modyfikacji maszyny oceniamy istotność modyfikacji. Ma to znaczenie, ponieważ w przypadku modyfikacji istotnej maszyna jest traktowana jak nowa. Podlega ona wówczas pełnemu procesowi oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi bezpieczeństwa i oznaczeniu CE.
Dostosowanie maszyny do wymagań minimalnych.
Posługując się raportem, wypracowanym w etapie pierwszym, zamykane są wszystkie wyszczególnione w nim niezgodności. Wprowadzamy niezbędne modyfikacje sterowania. Dobieramy standardowe lub projektujemy specjalne osłony.
Po procesie dostosowania maszyna spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu.
Instrukcja obsługi
W przypadku, gdy maszyna podlega pod wymagania minimalne BHP zawartość instrukcji obsługi nie jest tak sprecyzowana jak w przypadku wymagań zasadniczych bezpieczeństwa. Rozporządzenie jednak wymaga, aby dokument taki był dołączony do maszyny.
Przygotowujemy instrukcje obsługi dla maszyn podlegającym wymaganiom minimalnym BHP.