Tabliczki opisowe – wymagania

Kody kreskowe oraz kody QR są coraz częściej wykorzystywane jako uzupełnienie tradycyjnych tabliczek opisowych wyposażenia produkcyjnego. Dzięki nim możliwy jest szybki odczyt i automatyzacja identyfikacji. Jednak tabliczka tabliczce nierówna. Aby ograniczyć do minimum konieczność zajmowania się oznaczeniami należy podczas ich zamawiania wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów.

Materiał

Tabliczki muszą być wykonane z materiału odpowiedniego dla środowiska, w jakim są one używana. Metalowe tabliczki, najtrwalsze, zwłaszcza te wykonane ze stali kwasoodpornej, świetnie sprawdzają się w warunkach, gdzie mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne. Tam, gdzie tabliczka musi być trwała, ale nie jest narażona na bezpośredni kontakt z twardymi lub ostrymi przedmiotami, lepiej sprawdzają się tabliczki wykonane z tworzywa sztucznego. W przypadku narażenia takich oznaczeń na ścieranie, stosuje się w wielu wypadkach dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej folii ochronnej. 

Technologia wykonania

Tabliczki opisowe/ znamionowe można wykonywać w różnych technologiach: grawerować mechanicznie lub laserowo, trawić lub wykonywać przez anodowanie. W każdym przypadku technologię wykonania należy tak dobrać, aby z jednej strony, zapewniała trwałość oznaczenia w warunkach użytkowania, a z drugiej, spełniała wymagania ekonomiczne.

Mocowanie

Często pomijanym aspektem,  a kluczowym dla trwałości oznaczenia, jest sposób jego mocowania. Tradycyjnie, najbardziej trwałym sposobem mocowania jest nitowanie. Wymaga on jednak naruszenia obiektu (wykonanie otworów). Alternatywą jest mocowanie przy pomocy różnego rodzaju dwustronnych taśm lub powłok klejących. Tabliczki nie powinny być przykręcane na śruby lub wkręty ze względu na możliwość stosunkowo łatwego usunięcia takiego oznaczenia. Sposób mocowania musi być odpowiedni do warunków środowiskowych, w jakich będzie użytkowana tabliczka.

Klasa kodu kreskowego/QR

Kody kreskowe/ QR są klasyfikowane w celu zapewnienia pewności ich zdekodowania (odczytania zapisanych w nich informacji). Klasy kodów są zapisywane w postaci literowej lub cyfrowej. Najlepszą czytelność zapewniają kody klasy A (4), najniższą – kody klasy F (0). Wymagania techniczne odnośnie kodów kreskowych formułuje norma PN-EN ISO/IEC 15416.

Próby w warunkach produkcyjnych

Niezależnie od zastosowanego materiału, technologii wykonania czy sposobu mocowania warto wykonać testy prototypowej tabliczki w warunkach produkcyjnych. Zwłaszcza, gdy wchodzi w grę zamówienie większej ilości.


Wykonujemy tabliczki identyfikacyjne, znamionowe i oznaczenia z kodami kreskowymi/ QR do warunków specjalnych, w tym dla przemysłu spożywczego.