Co to jest Lockout Tagout (LOTO) ?
Lockout Tagout ( LOTO ) to program, którego zadaniem jest nadzór nad niebezpiecznymi energiami. Jego ideą przewodnią jest odcięcie i rozproszenie całej energii z określonego urządzenia tak, aby można było bezpiecznie prowadzić na nim prace. Jest on używany podczas prowadzenia prac konserwacyjno-remontowych. Personel wykonujący te prace pracuje w szczególnych warunkach, bez zabezpieczeń, które w normalnych warunkach chronią operatora. Konsekwencją załączenia maszyny, podczas gdy są na niej prowadzone przez ludzi prace mogą być ciężkie urazy, amputacje, do śmierci włącznie.
Aby zapewnić ochronę podczas prac konserwacyjno-remontowych, wykonujące je osoby wykonują standardowa procedurę odcięcia urządzenia do zasilających ją energii. Obejmuje ona zarówno główne źródło zasilania, jak i pomocnicze. Procedura wymaga również rozproszenia energii zmagazynowanej w urządzeniu.
Po odłączeniu zasilania personel obsługi technicznej umieszcza fizyczną blokadę źródła zasilania. Tylko osoba pracująca na urządzeniu ma klucz do odblokowania zamka. Dzięki temu nikt niepowołany nie może przywrócić zasilania. W ten sposób osoba faktycznie wykonująca niebezpieczną pracę jest odpowiedzialna za swoje własne bezpieczeństwo.
Zdarza się, że prace na maszynie będzie wykonywał więcej niż jeden pracownik. W takim przypadku każdy z pracowników stosuje własną blokadę (lub znacznik) źródeł zasilania. Gdy jeden pracownik kończy pracę, może zdjąć tylko swoją osobistą blokadę. Rozwiązanie to pomaga uniknąć nieporozumień lub błędów, które mogą prowadzić do zasilenia maszyn, gdy w środku jest jeszcze jedna osoba.
Kiedy wymagana jest blokada/tagout?
- Sprzęt jest w trakcie naprawy i konserwacji
- Jakakolwiek część ciała pracownika jest zagrożona
- Podczas prac na instalacji elektrycznej
Elementy programu Lockout Tagout
Osprzęt blokujący LOTO
Zadaniem osprzętu blokującego jest uniemożliwienie osobom niepowołanym zasilenie (załączenie) maszyny. Osprzęt może być używany w ramach programu Lockout Tagout lub dla potrzeb zablokowania dostępu niepowołanym pracownikom do pewnych funkcji, np. regulatorów parametrów procesu.
Na naszym blogu znajdziesz trochę inspiracji na temat miniaturowych blokad wyłączników nadprądowych.
- Pomagamy dobrać osprzęt do konkretnych aplikacji.
- Tworzymy procedury i instrukcje LOTO.
Kłódki LOTO
Kłódki w wersjach standardowych personalizowanych. Szekla stalowa, z tworzywa sztucznego, do blokowania instalacji elektrycznych, lub w postaci linki. Korpus z tworzywa sztucznego. Etykieta opisowa. Możliwość graweru na korpusie. Różne konfiguracje kluczy.
Osobisty identyfikator LOTO
Niezbędny element prawidłowo wykonanej blokady sprzętu. Każdy pracownik upoważniony (authorized employee) powinien posiadać swój osobisty identyfikator LOTO i nie udostępniać go innym osobom. Zgodnie z wymaganiami OSHA każda blokada umieszczona na wyposażeniu powinna umożliwiać identyfikację pracownika upoważnionego, który tego dokonał. Identyfikator powinien więc zawierać w czytelnej formie dane imienne osoby, która założyła blokadę oraz dane kontaktowe, umożliwiające bezpośredni kontakt.
Identyfikatory muszą być odporne na warunki, w jakich są używane oraz uniemożliwiać ich przypadkowe usunięcie lub samoistną degradację. Dlatego nasze osobiste identyfikatory LOTO wykonujemy z trwałego materiału, z którego są wykonywane karty kredytowe. W standardzie oferujemy personalizację – na identyfikatorze można umieścić logotyp firmy, zdjęcie pracownika, zaproponować własny układ i treść – wszystko bez dodatkowych opłat. Dzięki naszej procedurze akceptacji przed rozpoczęciem produkcji nasi klienci zawsze otrzymują to, co zamówili.
Karta „Nie używać!”
Jednym z elementów prawidłowo założonej blokady LOTO jest oznaczenia niesprawnego sprzętu. Powinno ono zawierać wyraźnie ostrzeżenie przed załączeniem niesprawnego urządzenia oraz powód zablokowania. Doskonale nadaje się do tego nasza karta „Nie używać!”. Jest ona wykonana ze specjalnego tworzywa sztucznego, które nie degraduje się pod wpływem wilgoci, jest odporne na rozdarcie oraz działanie słabych kwasów i zasad. Można po niej pisać zwykłym długopisem. Oprócz standardowych kart oferujemy również ich personalizację.
Etykieta magnetyczna
Służy do oznaczania maszyn podczas prac konserwacyjno-remontowych. Łatwa aplikacja na powierzchniach ferromagnetycznych. Po użyciu etykietę można „przykleić” do stalowego wózka narzędziowego.
Dostępna wersja etykiety magnetycznej ze sznurkiem do zawieszenia, co jeszcze zwiększa jego uniwersalność. Możliwa personalizacja przez dodanie logotypu firmy.