Kody QR na etykietach wyposażenia produkcyjnego

Kod QR

Jednoznaczna identyfikacja wyposażenia produkcyjnego to podstawa skuteczności służb utrzymania ruchu. W dobie przemysłu 4.0 i cyfryzacji produkcji nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Sama poprawna identyfikacja obiektu to jeszcze za mało, aby realnie poprawić wskaźniki utrzymania. Potrzebny jest jeszcze szybki dostęp do informacji o urządzeniu. Mogą w tym pomóc kody QR zawierające dane identyfikacyjne obiektu lub link do jego rekordu w systemie CMMS.

Szybka i niezawodna identyfikacja sprzętu

Odczyt kodu QR trwa ułamek sekundy. Do jego skanowania można wykorzystać aplikację ze smartfona lub tabletu, które są coraz częściej standardowym wyposażeniem służb utrzymania ruchu.

W kodzie QR można zakodować do 7089 znaków numerycznych, 4296 alfanumerycznych, 1817 znaków Kanji, 2953 ośmiobitowych danych binarnych (bajtów) lub 984 znaków UTF-8. Daje to naprawdę spore możliwości jeśli chodzi zarówno o nazewnictwo, jaki i numerację urządzeń.

Mechanizm korekcji błędów umożliwia poprawny odczyt przy uszkodzeniu od 7% do 30% danych. Dzięki temu ten system znakowania może być z powodzeniem stosowany w warunkach produkcyjnych. Wielu producentów z branży automotive znakuje w ten sposób swoje wyroby.

Kody QR pomagają w rejestracji przeglądów

W kodach QR można zapisać również link. Otwiera to zupełnie nowe możliwości.

W tradycyjnym wydaniu przeglądy silnikowego wózka widłowego polegają na zapisaniu w specjalnym zeszycie faktu wykonania przeglądu. Zeszyty są przechowywane w specjalnym schowku, wózku widłowym. Rejestracja przeglądu wiąże się z koniecznością wyjęcia zeszytu, wypisania wyniku inspekcji oraz schowania zeszytu spowrotem na miejsce. Wykonanie przeglądu trwa kilka minut. Nasze etykiety przeglądów wózków widłowych pozwalają nieco skrócić ten czas.

Umieszczenie na etykiecie wózka widłowego kodu QR z linkiem do rekordu obiektu, w którym można bezpośredni wpisać wyniki inspekcji to krok do dalszej optymalizacji czasu przeglądu, a mówiąc wprost – do wyeliminowania czasu potrzebnego na wyciąganie i chowanie zeszytu wózka. Dodatkowym benefitem jest możliwość sprawdzenia czy przeglądy były robione regularnie, czy uzupełniane zbiorczo na koniec tygodnia. W sytuacji, gdy zastosujemy etykietę przeglądu wózka, zawierającą listę punktów podlegających sprawdzeniu i kod QR umożliwiający bezpośrednie wpisanie wyników inspekcji do CMMS, uzyskujemy efektywne narzędzie do rejestracji przeglądów. Bez papierów, bez strat wynikających z kłopotliwym dostępem do „analogowych zapisów”.

Na czym wydrukować kody QR

W sieci dostępne są darmowe generatory kodów QR. W czasie warsztatów KAIZEN można potrzebne kody wydrukować na zwykłej drukarce laserowej.

Sytuacja zmienia się, gdy mamy do oznaczenia dużą ilość obiektów i niezbędna jest trwałość oznaczeń. Wówczas trzeba sięgnąć po profesjonalne rozwiązania. Profesjonalne przenośne i stacjonarne drukarki do oznaczeń posiada w swojej ofercie firma Brady. Umożliwiają one wydruk termotransferowy całej gamie materiałów. Ich wybór zależy od warunków, w jakich będzie użytkowana etykieta.

Drukarka etykiet BMP61
Drukarka etykiet Brady BMP61

Kody QR i Datamatrix są obsługiwane przez następujące drukarki przenośne Brady:

W celu dodatkowego zabezpieczenia etykiet z kodami QR można użyć folii ochronnej.