Kody kreskowe / QR na etykietach- uwagi do zastosowań

Kody QR

Etykiety z tworzywa sztucznego zawierające kod kreskowy lub kod QR to coraz częstszy widok w polskich fabrykach.

Trwałość, łatwość odczytu i możliwość wykorzystania zakodowanego oznaczenia do komunikacji z systemami informatycznymi to ich największe zalety.

Na co  zwrócić uwagę, gdy chcemy zaimplementować u siebie to rozwiązanie.

Dobór materiału tabliczki

Właściwie pierwsza rzecz, od której należy zacząć to dobór materiału tabliczki do warunków użytkowania. Tabliczka musi wytrzymać warunki pracy. Trudno dla każdego materiału robić testy warto więc zwrócić uwagę na własności materiału podawane przez producenta.

Rodzaj zamocowania

Sposób mocowania tabliczki wydaje się kwestią banalną. Natomiast jest on tak samo istotny jak materiał tabliczki. Cóż z tego, że tabliczka będzie odporna nawet na najbardziej wymagające warunki, gdy sposób mocowania zawiedzie i oznaczenie po prostu odpadnie? Mocowanie musi być tak samo odporne na warunki pracy jak sama tabliczka.

Najbardziej niezawodne wydaje się być mocowanie na nity, elementy gwintowane lub proste zawieszki. Nie zawsze jednak można sobie na to pozwolić.

Alternatywnie można stosować dwustronną taśmę samoprzylepną. Z tym, że zwykła taśma dwustronna może nie  wystarczyć. W przemyśle spożywczym czy chemicznym mogą pojawić się dodatkowe wymagania związane z odpornością na działanie substancji używanych w procesie lub podczas utrzymania czystości.

W przypadku taśm dwustronnych warto przeanalizować ich specyfikację lub zwrócić się z prośbą o dobór do specjalisty. Najbardziej wiarygodnym sprawdzianem są oczywiście testy.

Nasze tabliczki w większości mocujemy na taśmę dwustronną. Mamy przetestowane rozwiązania zarówno do standardowych, jak i specjalnych warunków pracy. Dostarczamy tabliczki do fabryk z branży chemicznej, spożywczej oraz kosmetycznej.

Kody QR

Grubość tabliczki

Jeśli etykieta będzie mocowana na stabilnym podłożu, bez narażenia na duże wahania temperatury, odkształcenia mechaniczne, można stosować cieńsze tabliczki.

Gdy etykieta ma być „samonośna” musi mieć odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Musi być po prostu grubsza.

Kontrast

Czytniki kodów kreskowych lub QR lepiej „widzą” znaczniki na kontrastowym tle. Standardem są czarne znaczniki na białym tle.

W przypadku znakowania na stali kwasoodpornej grawerowane kody są bledsze, kontrast może być słabszy. W przypadku kłopotów z odczytem takich znaczników warto poprawić warunki oświetlenia lub postarać się o lepszy czytnik.

Standard kodu kreskowego / QR

Kody kreskowe powoli odchodzą do lamusa. Zastępują je bardziej odporne na błędy, mogące pomieścić więcej informacji kody QR.

Kody QR

Layout etykiety

Kody, aby były łatwe do odczytu muszą być odpowiednio duże. Warto przetestować sobie jakiej wielkości kod będzie w łatwy sposób czytany przez posiadany przez nas skaner.

Warto również skonsultować się z wykonawcą etykiet, ponieważ technologia wykonania tabliczki również ma swoje ograniczenia.

Dobrą praktyką jest również umieszczanie na etykiecie w sposób jasny treści zakodowanej pod kodem kreskowym/QR. W ten sposób, nawet jeśli z jakiś powodów kod nie będzie czytelny dla skanera będzie można zorientować się co zostało pod nim zapisane.

 Jest to szczególnie istotne w przypadku kodów kreskowych. Kody QR są bardziej odporne. Nawet częściowe zniszczenie znaczników QR nie skutkuje brakiem czytelności kodu.

Jak możemy pomóc

  • projektujemy etykiety z kodami kreskowymi i QR
  • wykonujemy tabliczki z kodami kreskowymi na różnych materiałach
  • pomagamy dobrać materiał i sposób mocowania tabliczek
Tabliczka z kodem kreskowym gruba
Tabliczka z kodem kreskowym gruba
Tabliczka grawerowana z kodem QR
Tabliczka grawerowana z kodem QR