Jak psychologia kolorów może poprawić miejsce pracy

Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, kolory wpływają na nasze codzienne zachowania. Już zatrzymanie pojazdu, gdy widzimy czerwone światło, jest przykładem tego, jak nasz mózg reaguje kolory. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jeśli kolor jest używany jako część powtarzalnego, standardowego systemu staje się on częścią naszej automatycznej, intuicyjnej reakcji.

Praktyczne znaczenie koloru potwierdziło wiele eksperymentów naukowych i badań statystycznych.

  • Pracownicy przenoszący czarne pojemniki mieli wrażenie, że są one cięższe od tych samych pojemników pomalowanych na zielono,
  • Srebrne i białe samochody okazały się statystycznie mniej narażone na poważne wypadki niż samochody w innych barwach, np. brązowe,
  • Firma Apple wprowadzając kolorowe komputery iMac posługując się sloganem: „To nie musi być beżowe” ożywiła markę, która w ciągu dwóch poprzednich lat poniosła 1,8 miliarda dolarów strat. (A teraz mamy kolorowe iPody.)
  • Reklamy kolorowe są czytane nawet o 42% częściej niż te same reklamy czarno-białe (jak pokazano w badaniu dotyczącym reklam w książce telefonicznej). Źródło: White, Jan V., Color for Impact, Strathmoor Press, kwiecień 1997

Dlaczego kolory tak działają?

Kiedy widzimy kolor, reagujemy. Kolor może poprawiać pamięć, angażować oraz przyciągać uwagę.

Używanie koloru opiera się na zasadzie spójności poznawczej (ludzie szukają spójności w przekonaniach i postawach w każdej sytuacji). Opieramy swoje decyzje na wynikach przeszłych wydarzeń, dlatego podejmujemy szybką decyzję, gdy widzimy zielone światło. Gdy nie ma wzorców zachowań, sojarzeń, do których można się odnieść, ludzie zwykle czują się bardziej nieswojo i potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji.

Wynika z tego, że im więcej kolorów i spójności jest wbudowanych w nasze światy, tym bardziej efektywne są nasze działania.

Co zyskujemy używając kolorów w miejscu pracy

Bezpieczeństwo

Ikona bezpieczeństwa

Spójny standard kolorów w miejscu pracy pomaga pracownikom szybko rozpoznać i odpowiednio zareagować. Jest to niezbędny element tworzenia i utrzymywania bezpiecznego miejsca pracy. Na przykład, gdy pracownik widzi czerwony znak ostrzegawczy, natychmiast wie, że musi uważać i podjąć kroki, aby zachować bezpieczeństwo. Stosowanie znaków bezpieczeństwa w standardowych kolorach pomaga przyspieszyć rozpoznawanie i czas reakcji na zagrożenia w miejscu pracy.

Produktywność

ikona produktywność

Wizualne wskazówki pomagają zwiększyć produktywność. Dzieje się tak, ponieważ stosowanie kodowania kolorami, etykietowania zapasów, procesów i ogólnej identyfikacji obiektów wzmacnia efekt szkolenia pracowników i pomaga im szybciej wykonywać swoje zadania. Ponadto bezpieczny stan, identyfikacja sprzętu i znaki bezpieczeństwa pomagają w utrzymaniu płynnego działania procesów, dzięki czemu skraca się przestoje.

Oszczędności

ikona oszczędności

Kiedy jesteś w stanie zwiększyć bezpieczeństwo i produktywność swojego miejsca pracy dzięki kolorowym i spójnym wizualizacjom miejsca pracy, oszczędzasz czas i pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że szkolenie może być krótsze ponieważ jest wspierane przez wizualnie dopracowane procesy, sprzęt jest odpowiednio utrzymywany dzięki wizualnej sygnalizacji jego stanu, a zadania są wykonywane bezpieczniej i wydajniej dzięki szybkim skojarzeniom uzyskanym dzięki kolorom.

Psychologia koloru w miejscu pracy

Teraz, gdy lepiej rozumiesz psychologię koloru, możesz się zastanawiać, co to oznacza dla Twojego miejsca pracy. Zastosowanie kolorowych wizualizacji w miejscu pracy może zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo pracowników poprzez:

  • Skrócenie czasu wyszukiwania części lub elementów,
  • Poprawę rozpoznawalności,
  • Podkreślanie istotnych informacji,
  • Budowanie skojarzeń, które przyśpieszają działanie,
  • Przekazywanie ważnych wiadomości.

Chociaż istnieje wiele sposobów efektywnego wykorzystania koloru w miejscu pracy. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie z kolorów i wizualnej organizacji miejsca pracy i wykorzystanie spójnych standardów kolorów i kodowanie kolorami.

Rekomendowane produkty


Źródło i inspiracja: Brady. How color psychology can improve workplace safety