Dodatkowe zabezpieczenie piktogramów i tabliczek znamionowych

Folia ochronna do etykiet

Tabliczka znamionowa oraz piktogramy sygnalizujące zagrożenia występujące podczas obsługi wchodzą w skład oznakowania maszyny, które wg Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE muszą charakteryzować się między innymi trwałością i czytelnością. Zdarza się jednak, że użycie środków czyszczących dosłownie zmywa treść etykiet. Proponuję proste, ale skuteczne rozwiązanie tego problemu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie całej tabliczki w technologi, która byłaby odporna na najbardziej agresywne warunki i upływ czasu. Zazwyczaj oznaczałoby to wykonanie oznaczenia z metalu lub tworzywa sztucznego w wersji w pełni grawerowanej.

Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i wymaga indywidualnego zamawiania tabliczki do każdego urządzenia. Wiąże się to także z koniecznością wykonania otworów pod nity, co nie zawsze jest możliwe i wskazane. Bardziej atrakcyjną kosztowo wersją jest wykonanie stałych elementów tabliczki różnymi technologiami druku, a grawerowanie tylko treści zmiennych takich jak np. nr seryjny.

Najbardziej atrakcyjne ze względów kosztowych, szybkości wykonania i łatwości aplikacji są etykiety samoprzylepne. Szereg firm (m. in. Brady) oferuje przenośne drukarki z szeroką gamą materiałów przeznaczonych do samodzielnego wydruku trwałych oznaczeń.

Nie zawsze jednak producent sprzętu jest w stanie przewidzieć na jakie środki będzie narażona etykieta. Warto więc zastosować dodatkową ochronę w postaci specjalnej transparentnej folii ochronnej naklejanej na samoprzylepną tabliczkę znamionową. Zabezpieczając naklejkę przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami zewnętrznymi takimi środki chemiczne, brud czy, do pewnego stopnia, uszkodzenia mechaniczne, można znacząco przedłużyć jej trwałość.

Wszystko po to, aby po kilku czyszczeniach tabliczka znamionowa nie wyglądała tak:

Nieczytelna tabliczka znamionowa
Nieczytelna tabliczka znamionowa